Cea de-a XVII-a ediție a GALEI TEATRULUI ȘCOLAR, care s-a desfășurat joi, 30 mai 2019, pe scena sălii de spectacole „Ion Petrovici”, în organizarea Casei de Cultură Tecuci, a Primăriei și Consiliului Local Tecuci, coordonator de proiect Dan Vîță, a conținut toate „ingredientele” necesare unui autentic turnir actoricesc: participare mare, candoarea și emoțiile tinerilor actori, repertoriu dramatic, dens și divers, de la Lucian Blaga la Ion Creangă, de la Ion Luca Caragiale la Ion Băieșu, de la Molière la Aurel Baranga, personaje și costume, interpretări fragil-sensibile sau pregnant-puternice, roluri sobre sau efervescent-ilare…!

Organizată pe 3 secțiuni de vârstă (7-11 ani, 12-15 ani, 16-18 ani), de-a lungul a peste 6 ore de spectacol și spectacole, de la monolog la scenetă, de la dramatizări de autor la adaptări originale, sub atenta monitorizare și evaluare a unui juriu compus din PAUL BUȚA (președinte) – actor al Teatrului Muzical „Nae Leonard” din Galați, Marga Duvac – profesor și realizator dramatic, Gabriel Enache – actor și instructor dramatic, Monica Izabela Manole – poet, dramaturg, Diana Cioclu – manager Casa de Cultură Tecuci, GALA TEATRULUI ȘCOLAR din acest an s-a constituit, bine-meritat, într-o reușită manifestare culturală!

LAUREAȚII  GALEI TEATRULUI ȘCOLAR, EDIȚIA A XVII-A, 30 MAI 2019, TECUCI

CATEGORIA 7-11 ANI

Premiul pentru cea mai bună regie(plachetă) – „HAI SĂ FACEM PUȚIN TEATRU 1 și 2” – îndrumător Florentina Golea (Școala Gimnazială „Dimitrie Sturdza” Tecuci).

Premiul pentru cel mai bun spectacol(plachetă) –– „PETER PAN” – îndrumătorMihaela Anastasiu (Club Art Tecuci).

Premiul pentru cel mai bun actor(plachetă) – Matei Alexia Elena (Club Art Tecuci).

Premiul I– Daniș Raisa Maria(Școala Gimnazială „Elena Doamna” Tecuci).

Premiul II– Panaite Robert(Club Art Tecuci).

Premiul III – Rusu Antonia (Școala Gimnazială „Dimitrie Sturdza” Tecuci).

Premiul Special al Juriului – Donu Greta (Școala Gimnazială „Iorgu Iordan” Tecuci)

Mențiune– Lupu Miruna Stefany Mihaela (Școala Gimnazială „Elena Doamna” Tecuci).

– Brăilescu Sorina (Școala Gimnazială Nr. 1 Umbrărești)

-Neagu Olga Elena (Școala Gimnazială Nr.1 Barcea)

-Chișcaru Lorena (Școala Gimnazială Brăhășești)

 

CATEGORIA 12-15 ANI

Premiul pentru cea mai bună regie(plachetă) – „Meciul” și „Viața în ochii adolescenților” – îndrumător Monica Mihalachi (Colegiul Național „Spiru Haret” Tecuci)

Premiul pentru cel mai bun spectacol (plachetă) –„Soacra cu trei nurori”– îndrumător DanielaPalade (Școala Gimnazială „Șt.O.Iosif”)

Premiul pentru cel mai bun actor (plachetă) – Gheorghiu Denis (Colegiul Național de Agricultură și Economie Tecuci)

Premiul I – Arthur Popa (Club Art Tecuci)

Premiul II – Olteanu Ana-Maria (Fundația Pelin & Arthominis Tecuci)

Premiul III – Mereuță Loredana (Școala Gimnazială „Ștefan Octavian Iosif” Tecuci)

Premiul Special al Juriului– Rotaru Nicoleta (Fundația Pelin & Arthominis)

– Lazăr Rebeca (Fundația Pelin & Arthominis)

Mențiune   -Andrei Ana (Colegiul Național „Spiru Haret” Tecuci)

-Duda Robert-Cosmin (Colegiul Național „Spiru Haret” Tecuci)

 

CATEGORIA 16- 18 ANI

Premiul pentru cel mai bun spectacol (plachetă) – piesa „SCAPINO”, îndrumător: Marga Duvac (Colegiul Național „Calistrat Hogaș” Tecuci);

Premiul pentru cea mai bună regie (plachetă) – piesa „SCAPINO”, îndrumător: Marga Duvac (Colegiul Național „Calistrat Hogaș” Tecuci);

Premiul pentru cel mai bun actor (plachetă) – Călin Florin Cătălin(Colegiul Național „Calistrat Hogaș” Tecuci)

Premiul I – Miron Andrei, Călin Florin Cătălin, Agapi Alice, Andriu Cosmin, Hanga Mihail, Avădanei Tudor din piesa „SCAPINO”, îndrumător: Marga Duvac (Colegiul Național „Calistrat Hogaș” Tecuci);

Premiul II – Avram Narcis (Colegiul Național de Agricultură și Economie”);

Premiul III – Bîzu Bianca (Colegiul Național de Agricultură și Economie”);

Mențiune – Lupu Mihail (Club Art Tecuci).